Lawrence S. Eagleburger

Lawrence S. Eagleburger was sworn in as the United States Secretary of State by President George Bush on December 8, 1992. From August 23 until his swearing in, he was Acting Secretary of State. Mr. Eagleburger was sworn in as Deputy Secretary of State on March 20, 1989. His appointment as President Bush's choice for Deputy Secretary of State was announced on January 6, 1989, and confirmed by the Senate on March 17, 1989.

Mr. Eagleburger was born in Milwaukee, Wisconsin, on August 1, 1930. He received his BS degree from the University of Wisconsin in 1952, served as first lieutenant in the US Army from 1952 to 1954, and earned his MS degree, also from the University of Wisconsin, in 1957.

After his 1957 entry into the Foreign Service, he was assigned to the economic section of the Embassy in Tegucigalpa, Honduras. In 1959, he became a political analyst of Cuba in the Bureau of Intelligence and Research and, in 1961, was assigned to the economic section of the Embassy in Belgrade, Yugoslavia.

In 1963, after a severe earthquake in Macedonia, Yugoslavia, he led the US Government effort to provide medical and other assistance. In 1965, he was assigned to Washington, DC, first to the Secretariat staff dealing with European affairs and, in March-July 1966, as special assistant to Mr. Dean Acheson, adviser to the President on Franco-NATO issues. In August 1966, he became acting director of the Secretariat staff.

Mr. Eagleburger became a member of the National Security Council staff in October 1966, working on European affairs, and kept that position until October 1967, when he was assigned as special assistant to Under Secretary of State Nicholas Katzenbach.

In November 1968, Mr. Eagleburger was appointed as Dr. Henry Kissinger's assistant during the Nixon presidential transition. In January 1969, he became executive assistant to Dr. Kissinger at the White House, where he helped him set up the National Security Council staff.

In September 1969, he was assigned as political adviser and chief of the political section of the US Mission to NATO in Brussels.

Mr. Eagleburger returned to Washington as a Deputy Assistant Secretary of Defense in August 1971. Two years later he became Acting Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs. The same year, he returned to the White House as Deputy Assistant to the President for National Security Operations. He subsequently followed Dr. Kissinger to the State Department, becoming executive assistant to the Secretary of State. In 1975, he was made Deputy Under Secretary of State for Management.

In June 1977, President Carter appointed Mr. Eagleburger Ambassador to Yugoslavia, where he served for three and one-half years. In early 1981, Mr. Eagleburger was nominated by President Reagan to be Assistant Secretary of State for European Affairs. In February 1982, Mr. Eagleburger was appointed Under Secretary of State for Political Affairs, the third ranking position in the State Department.

Mr. Eagleburger was awarded the Distinguished Civilian Service Medal by the Department of Defense in 1978 and the President's Award for Distinguished Federal Service in 1976. In 1984, the Department of State gave him the Wilbur 1. Carr Award-which is presented to retiring career officers who have performed with unusual distinction at senior levels for 25 years or more-and the Distinguished Honor Award, then the Department's highest honor. In 1991, President Bush awarded him the Presidential Citizens Medal. In 1992, he received the Department of State's Distinguished Service Award, the Department's highest honor. In 1994, he received an honorary knighthood from Her Majesty, Queen Elizabeth II.

Mr. Eagleburger retired from the Department of State in May 1984, after serving 27 years as a Foreign Service Officer. After leaving the Department, he was elected to the boards of Josephson International and the Mutual Life Insurance Company of New York, and was named president of Kissinger Associates, Inc., a firm founded by Henry Kissinger in April 1982 to offer strategic consulting services to international companies. He rejoined the US Government in 1989.  Following his resignation as Secretary of State on January 19, 1993, he joined the law firm of Baker, Donelson, Bearman and Caldwell as Senior Foreign Policy Advisor. He has joined the Boards of Comsat, Halliburton Company, Phillips Petroleum Company, Stimsonite Corporation, and Universal Corporation.

Mr. Eagleburger currently serves as Chairman of the International Commission on Holocaust Era Insurance Claims.

Mr. Eagleburger is married to the former Marlene Ann Heinemann. He is the father of three sons-Lawrence Scott, Lawrence Andrew and Lawrence Jason.


 

 

AMERICAN ACADEMY OF DIPLOMACY
1200 18th Street, NW, Suite 902
Washington, DC 20036
Tel: 202/331-3721
Fax: 202/833-4555
academy@academyofdiplomacy.org


Modified on: Monday, August 17, 2009

© Copyright 2008

Site Index